This product is no longer available.Shop more loveseats »
Martinglenn Power Reclining Loveseat with Console
By Signature Design by Ashley
SKU
4650496C
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Ideal for those who seek synergy of form and function, this power reclining loveseat with console is made for everyday indulgence. Its motion features are decidedly modern; the upholstery velvety soft. A versatile, dark neutral hue takes you back to style basics. Track arms frame the chunky profile, completing this relaxed approach to contemporary decor.
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Center console with 2 cup holders and hidden storage
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Center console with 2 cup holders and hidden storage
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Martinglenn
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Console, Cup Holders
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 76.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Reclined footrest height | 18.00" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Console opening width | 12.00" |
| Console opening height | 3.75" |
| Console opening depth | 8.75" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 79.00" |
| Package Depth | 41.00" |
| Package Height | 42.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 4650496C |
| UPC | 024052877731 |
| Weight | |
| Weight | 222.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Track |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


