This product is no longer available.Shop more loveseats »
Scranto Reclining Loveseat
By Signature Design by Ashley
SKU
6650286C
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Craving a simple spot to relax and recharge? This reclining loveseat encourages you to take a break from the everyday grind. Its contemporary bustle back and versatile hue bring stylishly soft comfort to a seating area. And when you’re ready to recline, the simple pull tab motion has you kicking back in no time.
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Material: Fabric
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Scranto
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 61.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 27.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 41.00" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 18.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 61.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 41.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6650286C |
| UPC | 024052878028 |
| Weight | |
| Weight | 149.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


