Room for two, comfort for days. This reclining power loveseat does the work for you as you sit back, relax and kick up your feet. It features a timeless two-over-two cushion design, wide track arms and irresistibly soft velvety blue upholstery. Contrast stitching and tufted details offer a crisp, clean look that is always in style. Geometric accent pillows add a splash of color.
Dual-sided recliner
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery with contrast stitching
USB charging
Accent pillows included
Pillows with soft polyfill
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more loveseats »
Paulestein Power Reclining Loveseat
By Signature Design by Ashley
SKU
1550474
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Paulestein
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 74.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 57.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 20.00" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 73.00" |
| Package Depth | 39.00" |
| Package Height | 40.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 1550474 |
| UPC | 024052811001 |
| Weight | |
| Weight | 222.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Track |
| Seat Cushion Count | Two |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


