This product is no longer available.Shop more loveseats »
Next-Gen Gaucho Power Reclining Loveseat with Console
By Signature Design by Ashley
SKU
5420496
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Kick back, relax, and enjoy some sports on TV with this power reclining loveseat. You will love its double stuffed pillow top arms and soft-as-suede faux leather upholstery. Family-friendly espresso color and creative stitching add panache. Recline in infinite positions of comfort while you plug in your devices to the convenient USB charging station. This bustle back loveseat with console and cup holders will always be a win.
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/vinyl (faux nubuck leather) upholstery
Storage console with 2 cup holders
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/vinyl (faux nubuck leather) upholstery
Storage console with 2 cup holders
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Next-Gen Gaucho
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Console, Cup Holders
Color Brown/Beige
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 80.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 54.00" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Distance between recliner and wall | 54.00" |
| Footrest height | 20.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 80.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 5420496 |
| UPC | 024052811353 |
| Weight | |
| Weight | 241.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Pillow Top |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


