This product is no longer available.Shop more loveseats »
Warlin Power Reclining Loveseat with Console
By Signature Design by Ashley
SKU
6110518
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
With its decidedly contemporary styling, this power reclining loveseat with console has a sleek sensibility that seamlessly elevates your living room aesthetic. Explore endless possibilities for comfort with its one-touch power control, zero-gravity reclining and adjustable headrests. A triple-tier back and chic black upholstery round out this simply stunning piece.
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism (raises the ottoman to improve circulation)
Extended ottoman for enhanced comfort
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane (faux leather) upholstery
Center console with 2 cup holders and hidden storage
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism (raises the ottoman to improve circulation)
Extended ottoman for enhanced comfort
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane (faux leather) upholstery
Center console with 2 cup holders and hidden storage
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Warlin
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Console, Cup Holders, Zero-Gravity
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 79.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 70.00" |
| Fully reclined length | 66.00" |
| Distance between recliner and wall | 5.00" |
| Footrest height | 20.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 79.00" |
| Package Depth | 41.00" |
| Package Height | 39.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6110518 |
| UPC | 024052819687 |
| Weight | |
| Weight | 245.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


