This product is no longer available.Shop more loveseats »
Jay PowerRecline La-Z-Time® Full Reclining Loveseat w/ Console
By La-Z-Boy Furniture
SKU
49P706
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
A tall back, pillow-soft seats and detailed flange stitching give Jay a casual look, but this family-friendly loveseat is all about function. A convenient middle console with hidden storage and two cup holders keeps everything you need right at your fingertips, while side power buttons let you relax and recline at the touch of a button. Go from upright to fully reclined in less than six seconds, as powered backs and chaise legrests move together to any reclining position. Convenient built-in USB ports let you power up while you wind down, or truly unplug with our Go Cordless battery pack upgrade and place Jay anywhere in a room, no electrical outlet needed. With comfort, power and convenience, relaxing has never been easier.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Jay
Features Reclining, Power Reclining, Console, Two Cushion, Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 78.50" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 59.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 20.50" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 49P706 |
| Other Specifications | |
| Seat Cushion Count | Two |


