This product is no longer available.Shop more loveseats »
Frohn Reclining Loveseat with Console
By Signature Design by Ashley
SKU
3740794C
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Frohn
Features Reclining, Storage, Console, Cup Holders
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 80.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 22.00" |
| Arm Height | 27.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 56.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 19.00" |
| Fully reclined length | 70.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 81.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 42.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3740794C |
| UPC | 024052913231 |
| Weight | |
| Weight | 201.00lbs |
Warranty
365 days


