Big and bold, this power reclining loveseat with console and Easy View™ power adjustable headrests delivers comfort at the touch of a button. Easily position the recliner, its headrest and lumbar support to your liking for maximum comfort. Plus, with the convenient USB charging ports, cell phones or laptops can be charged without having to get up. The feel of heavy weight leather surrounds you via the cushioned seat, interior bustled back cushioning and pillow top armrest, while faux leather is on the back and sides for affordability. The cloud effect seen in the umber-colored upholstery creates a rustic look ideal for your modern or casual setting. The center console tops off convenience with hidden storage under center armrest-perfect for tucking away remotes. You'll love keeping drinks within reach with the two stainless steel cup holders.
Dual-sided recliner
One-touch power control recliner with adjustable positions
Lift-top storage console with slow close hinges and 2 stainless steel cup holders
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Easy View™ power adjustable headrest and adjustable lumbar support
Extended ottoman for enhanced comfort
100% genuine top-grain leather throughout the seating area and armrests
High quality leather substitute covers remaining areas
Includes USB charging port in the power control
Power cord included; UL Listed
Material: Leather Match
This product is no longer available.Shop more loveseats »
Wurstrow Power Reclining Loveseat
By Signature Design by Ashley
SKU
U5460318
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Wurstrow
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Power Headrest, Lumbar Support
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 76.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 76.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 32.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | U5460318 |
| UPC | 024052498394 |
| Weight | |
| Weight | 238.00lbs |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Normal |
| Seat Type | Scoop / Bucket |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


