Mountainous Power Reclining Loveseat
By Signature Design by Ashley
SKU
U6580118
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
Striking form, meet contemporary function. This power reclining loveseat combines your ideal comfort features, like one-touch reclining and adjustable headrests, into one sophisticated package. With a design defined by the luxe look of black leather, this loveseat pairs beautifully with your uncompromisingly posh aesthetic.
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Genuine leather typically covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas
Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation
Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Center console with 2 cup holders and hidden storage
Power cord included; UL Listed
Material: Leather Match
No Assembly Required
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Genuine leather typically covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas
Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation
Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Center console with 2 cup holders and hidden storage
Power cord included; UL Listed
Material: Leather Match
No Assembly Required
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Mountainous
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Cup Holders, Zero-Gravity
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 82.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Depth | 20.00" |
| Seat Height | 23.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 55.00" |
| Fully reclined length | 69.00" |
| Distance between recliner and wall | 5.00" |
| Footrest height | 50.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 81.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 32.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | U6580118 |
| UPC | 024052882865 |
| Weight | |
| Weight | 262.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

