Frame Construction
Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed providing strength and stability.
Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed providing strength and stability.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 18.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 42.00" |
| Package Depth | 42.50" |
| Package Height | 26.00" |
| SKU & Model | |
| SKU | 6674-006 |
| UPC | 793532572014 |
| Weight | |
| Weight | 54.00lbs |
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.
