Generously scaled and richly versatile, the Rilynn ottoman exemplifies the best in timeless classic style. It's splendidly tailored with tri-block accent legs, for a look that's traditional yet far from stuffy. Light, fresh and loaded with multi-textural interest, the ottoman’s soft chenille upholstery is pure pleasure for the senses.
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery with slub linen weave
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more ottomans & footstools »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Rilynn
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 44.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 45.00" |
| Package Depth | 24.00" |
| Package Height | 15.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3480914 |
| Weight | |
| Weight | 32.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Exposed |


