Gray color family
Metal base
Frame Construction:
Kiln dried, laminated, and select hardwoods that are precision machined for fluid and consistent shape.
Frame Construction:
Kiln dried, laminated, and select hardwoods that are precision machined for fluid and consistent shape.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection CC
Feature Upholstered
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 23.00" |
| Overall Depth | 20.00" |
| Overall Height | 17.00" |
| Seat Width | 21.75" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 17.00" |
| Arm Height | 22.50" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 21.00" |
| Package Depth | 23.00" |
| Package Height | 17.00" |
| SKU & Model | |
| SKU | CC443-OT-097 |
| Weight | |
| Weight | 24.00lbs |
| Other Specifications | |
| Leg Style | Metal |
