This contemporary ottoman has comfort written all over it. From the plush cushion to the textured fabric, it's a total winner for relaxation. Just throw your feet up and enjoy its warmth.
Corner-blocked frame
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more ottomans & footstools »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Standard
Collection Dorsten
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 43.00" |
| Overall Depth | 24.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 3.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 43.00" |
| Package Depth | 24.00" |
| Package Height | 19.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7720414 |
| UPC | 024052499070 |
| Weight | |
| Weight | 28.00lbs |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Normal |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days


