Evanley Ottoman
By Signature Design by Ashley
SKU
8131014
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
A triumph in transitional design, this ottoman invites you to indulge in complete comfort. The contemporary yet classically styled piece is covered in oh-so-soft boucle upholstery for a sense of stately sophistication. And its firmly cushioned top makes it a practical seating alternative.
Reinforced frame provides added stability
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Non-skid, low-profile accent legs with faux wood finish
Material: Fabric
Reinforced frame provides added stability
Firmly cushioned
High-quality foam cushion wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Non-skid, low-profile accent legs with faux wood finish
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Evanley
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 44.00" |
| Overall Depth | 25.00" |
| Overall Height | 19.00" |
| Additional Dimensions | |
| Leg height | 1.50" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 44.00" |
| Package Depth | 24.00" |
| Package Height | 16.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 8131014 |
| UPC | 024052965612 |
| Weight | |
| Weight | 34.00lbs |
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

