This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Axtellton
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 38.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 20.00" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Footrest height | 19.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 34.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3410598 |
| UPC | 024052872644 |
| Weight | |
| Weight | 98.00lbs |


