This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Add functionality to your home without compromising on style. This budget-friendly recliner has a clean-lined, contemporary feel that’s handily complemented with seamless features for your relaxation. Well-suited to living rooms and multi-use spaces alike, it effortlessly prioritizes your comfort and convenience with simple pull tab reclining and a soothing, gentle rocking motion.
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Gentle rocking motion
Material: Fabric
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Gentle rocking motion
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Rannis
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 35.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 38.00" |
| Seat Depth | 20.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 23.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 22.00" |
| Fully reclined length | 65.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Footrest height | 21.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 34.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 5360225C |
| UPC | 024052877878 |
| Weight | |
| Weight | 96.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


