Revel in the ruggedly handsome look of leather-at a fraction of the cost-with this stylish recliner. Inspired by the rough and tumble beauty of the Southwest, it sports a "weathered" faux leather crafted for warmth, comfort and everyday living. Touch of nailhead trim adds perfect punch of character.
Gentle rocking motion
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat and footrest
Tight back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Breville
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 43.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance Between Inside arms | 26.00" |
| Distance between arms | 22.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Fully reclined length | 66.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Reclined footrest height | 20.00" |
| Top of cushion to top of back | 20.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 34.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 8000425 |
| UPC | 024052291810 |
| Weight | |
| Weight | 129.00lbs |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Warranty
365 days


