The stately Leonard all leather push back recliner, available in your choice of leather, is a great casual accent piece. Accented with a brass nailhead trim, block leg, and padded seat and pub back, this chair is extremely comfortable and good looking. If you like this silhouette but don't love leather, make sure you check out Carolynne.
Leonard Motion Chair
By England Furniture
SKU
19331HL
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Leonard
Features Reclining, Nailhead, Upholstered, Accent
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 23.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 22.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 19331HL |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

