Dark wood finish
Manual pushback recline
Frame Construction:
Kiln dried, laminated, and select hardwoods that are precision machined for fluid and consistent shape.
Frame Construction:
Kiln dried, laminated, and select hardwoods that are precision machined for fluid and consistent shape.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Feature Leather
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 28.25" |
| Overall Depth | 38.50" |
| Overall Height | 41.50" |
| Seat Width | 21.50" |
| Seat Depth | 21.50" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 23.50" |
| Additional Dimensions | |
| Distance from Wall to Recline | 16.25" |
| Full Recline Length | 68.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 33.75" |
| Package Depth | 30.25" |
| Package Height | 24.50" |
| SKU & Model | |
| SKU | RC234-PB-087 |
| Weight | |
| Weight | 96.00lbs |
