Nothing makes relaxing more uplifting than Pinnacle's easy-going attitude. Featuring PowerReclineXRw™, with double the power of other recliners, it's a relaxing experience unlike any other. With a power back and legrest you control independently to any combination of positions. Plushly-pillowed with a high back, channel-stitched details and full-body chaise reclining comfort and support.
$100 Off on Us!
Really! Come see us within a week of receiving the coupon
and get $100 Off any minimum purchase of $399 or more!
- Home
- Living Room Furniture
- Pinnacle Power Wall Recliner
This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Pinnacle
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 33.00" |
| Overall Depth | 38.50" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Width | 19.00" |
| Seat Depth | 18.50" |
| Seat Height | 19.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | P16512 |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Light |
More from the Pinnacle Collection...
You might also like
Related Products

Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

