Marvel at the beauty of a subtle showstopper. This rocker recliner appeals to those with a uniquely chic eye for comfort pieces. Its personality is one of playful simplicity, with amply cushioned arms softening the structured silhouette. One-pull reclining adds a layer of function to the fashionable piece. Whether in casual, contemporary or eclectic spaces, this recliner's on-trend styling makes an impression.
One-pull reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Gentle rocking motion
Material: Fabric
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Miravel
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 34.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Depth | 20.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 19.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Footrest height | 20.00" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 34.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 4620625 |
| UPC | 024052844276 |
| Weight | |
| Weight | 93.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Product Documents
Warranty
365 days


