This product is no longer available.Shop more recliners »
Next-Gen Gaucho Oversized Power Recliner
By Signature Design by Ashley
SKU
5420482
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Kick back, relax, and enjoy some sports on TV with this power reclining chair and half. You will love its extra wide seat, double stuffed pillow top arms and soft-as-suede faux leather upholstery. Family-friendly espresso color and creative stitching add panache. You can fully recline in infinite positions of comfort even if floor space is limited, thanks to the space-efficient zero wall design. This bustle back recliner with USB charging will always be a win.
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/vinyl (faux nubuck leather) upholstery
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/vinyl (faux nubuck leather) upholstery
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Next-Gen Gaucho
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 53.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 54.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 5420482 |
| UPC | 024052811278 |
| Weight | |
| Weight | 141.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Pillow Top |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


