This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Dressed in rich chocolate faux leather, this recliner is certain to be the center of attention. With tasteful tufting, padded armrests and a sleek tapered design, it combines style and comfort. This recliner's generous scale and reclining motion let you kick back and relax at home solo or when hosting friends.
Gentle rocking motion
One-pull reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Vinyl/polyester/polyurethane (faux leather) upholstery
Material: Fabric
Gentle rocking motion
One-pull reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Vinyl/polyester/polyurethane (faux leather) upholstery
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Donlen
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 44.00" |
| Overall Depth | 43.00" |
| Overall Height | 45.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 28.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 18.00" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Footrest height | 22.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 32.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 5970425 |
| UPC | 024052806250 |
| Weight | |
| Weight | 117.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


