This product is no longer available.Shop more recliners »
Next-Gen Gaucho Power Recliner
By Signature Design by Ashley
SKU
6080713
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Prepare to be moved, because this power recliner is not only fashionable and functional but also a whole lot of fun. With its warm and neutral tones and soft, plush microsuede upholstery, this highly contemporary piece suits your relaxed style. An adjustable headrest, extended ottoman and zero-gravity mechanism are yours at the touch of a button. Given the modern features, scoop seating and ample back pillow support, you’ll find it all too easy to get lost in comfort.
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism (raises the ottoman to improve circulation)
Extended ottoman for enhanced comfort
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane (faux nubuck leather) upholstery
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism (raises the ottoman to improve circulation)
Extended ottoman for enhanced comfort
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane (faux nubuck leather) upholstery
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Next-Gen Gaucho
Features Reclining, Power Reclining
Color Black/Gray
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 44.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 22.00" |
| Fully reclined length | 66.00" |
| Distance between recliner and wall | 5.00" |
| Footrest height | 17.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 43.00" |
| Package Depth | 39.00" |
| Package Height | 39.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6080713 |
| UPC | 024052811575 |
| Weight | |
| Weight | 144.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


