Your modern living room awaits with this power recliner. Complete with practical faux leather beautified with diamond lattice stitching, one-touch power control, adjustable headrest and a USB charging port, it makes finding the best seat in the house a breeze. Cup holders and armrest console storage keep drinks, snacks and remotes close by. Go ahead-treat yourself to a high-design home theater experience, priced to put you at ease.
One-touch power control with adjustable positions
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Easy View™ power adjustable headrest
Armrests with flip-top storage and cup holder
USB charging port in the power control
Polyester/polyurethane upholstery
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Warnerton
Features Reclining, Power Reclining, USB Charging Port, Power Headrest
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 36.50" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 44.75" |
| Seat Width | 23.50" |
| Seat Depth | 21.25" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.50" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 23.00" |
| Distance between recliner and wall | 7.50" |
| Footrest height | 16.00" |
| Fully reclined height | 39.50" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 30.00" |
| Top of cushion to top of back | 23.75" |
| Reclined footrest height | 22.50" |
| Cord length | 132.00" |
| Opening (2) width | 4.75" |
| Side opening (2) width | 4.88" |
| Opening (2) height | 9.00" |
| Side opening (2) height | 9.00" |
| Opening (2) depth | 13.00" |
| Side opening (2) depth | 13.00" |
| Adjustable height (min) | 34.50" |
| Adjustable height (max) | 40.13" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 38.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7540713 |
| UPC | 024052439700 |
| Weight | |
| Weight | 134.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Color Lightness | Dark |
| Seat Type | Scoop / Bucket |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


