When it comes to comfort, style and value, this faux leather rocker recliner in chocolate brown rocks. Tailored for feel-good flair, its fashion-forward bustle back design is enhanced with sculpted padding on the headrest for cradling support. Channel cushioning along the sides flows into thick, wrapped pillow top armrests that are truly over the top. And while it might look like you broke the bank, a sumptuously soft leather-like fabric keeps indulgence well within budget.
Gentle rocking motion
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Vinyl/polyester/polyurethane upholstery
Material: Fabric
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Collection Vacherie
Feature Reclining
Color Brown/Beige
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 39.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 17.00" |
| Distance between recliner and wall | 12.00" |
| Footrest height | 20.00" |
| Fully reclined length | 65.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 22.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 40.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 34.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7930725 |
| UPC | 024052439892 |
| Weight | |
| Weight | 102.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Type | Flat |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


