Rustic character comes forth in this dark gray rocker recliner. Designer stitching adds a fashion-forward touch to the soft cushions. Faux suede fabric speaks to your knack for superior-quality materials. High back provides ample support as you get off your feet for a bit. With just one pull of tab, you'll be easing back into relaxation. Infinite levels of comfort await.
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
Pull tab reclining motion
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane upholstery
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Jesolo
Features Reclining, Storage, Cup Holders
Color Black/Gray
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 40.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 22.75" |
| Seat Depth | 20.75" |
| Seat Height | 20.25" |
| Arm Height | 24.75" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 22.00" |
| Door opening | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 21.00" |
| Fully reclined height | 29.50" |
| Fully reclined length | 66.00" |
| Reclined footrest height | 22.50" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 44.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 35.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 8670525 |
| UPC | 024052496420 |
| Weight | |
| Weight | 104.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


