Sink into this supple recliner and prepare to be swept off your feet-literally. Extra-wide seat and plush cushioning are divinely comfortable. The seating area is wrapped in decadently soft leather for a luxurious experience, while a perfect leather-match upholstery on the exterior saves you money without sacrificing style. Prominent stitching, linear track arms and a goes-with-anything gray hue add stylish touches.
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat and footrest
Attached back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Leather interior upholstery; polyester/vinyl exterior upholstery
Material: Leather Match
This product is no longer available.Shop more recliners »
McCaskill Oversized Recliner
By Signature Design by Ashley
SKU
U6090052
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection McCaskill
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 55.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 23.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 34.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Reclined footrest height | 20.00" |
| Top of cushion to top of back | 18.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 56.00" |
| Package Depth | 35.00" |
| Package Height | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | U6090052 |
| UPC | 024052379730 |
| Weight | |
| Weight | 137.24lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


