This product is no longer available.Shop more recliners »
Center Line Power Recliner
By Signature Design by Ashley
SKU
U6340413
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Material: Leather Match
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Center Line
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 49.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 35.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 29.00" |
| Fully reclined length | 65.00" |
| Distance between recliner and wall | 2.00" |
| Footrest height | 17.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Leg height | 1.50" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 49.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 35.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | U6340413 |
| UPC | 024052819694 |
| Weight | |
| Weight | 203.00lbs |
Warranty
365 days


