This product is no longer available.Shop more recliners »
Product Information
Description
If sleek and modern is your style, this power recliner is ready to deliver a fresh look in comfort seating. With a plethora of power features and perfectly positioned scoop seating for unparalleled relaxation, this chair will be your go-to spot for watching TV, reading or just drifting off to sleep.
Material: Leather Match
Material: Leather Match
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Mindanao
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 42.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 23.00" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 18.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 44.00" |
| Package Depth | 33.00" |
| Package Height | 35.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | U5950413C |
| UPC | 024052854657 |
| Weight | |
| Weight | 133.00lbs |


