Fit for the comfort seeker in your household, this power sectional has that casual contemporary sensibility you love. Pillow top cushions with a feather-fiber blend are simply sumptuous. Chic and subtle chenille microfiber upholstery weaves in so much style.
Includes 5 pieces: left-arm facing corner chaise, right-arm facing power recliner, armless recliner, armless chair and wedge
"Left-arm" and "right-arm" describe the position of the arm when you face the piece
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Loose cushions
Feather-fiber blend cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Power cord included; UL Listed
Assembly required
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more sectionals »
Hartsdale 5-Piece Left Arm Facing Reclining Sectional with Chaise
By Signature Design by Ashley
SKU
60509S3
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Hartsdale
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 104.00" |
| Overall Depth | 104.00" |
| Overall Height | 39.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 60509S3 |
| Weight | |
| Weight | 437.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Armless |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |


