Destination: urban oasis. Elevate your design aesthetic with a chic look inspired by city high-rise living. Sleek, sultry and tailored to a T-with plush, tufted boxed cushions packed with metro modern flair-this 2-piece sleeper sectional in charcoal gray is where sophisticated style meets everyday comfort. Easy-lift full innerspring mattress accommodates overnight guests.
Includes 2 pieces: left-arm facing corner chaise and right-arm facing full sofa sleeper
"Left-arm" and "right-arm" describes the position of the arm when you face the piece
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/nylon upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Included bi-fold full innerspring mattress sits atop a supportive metal frame
Material: Fabric
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more sectionals »
Maier 2-Piece Sleeper Sectional with Chaise
By Benchcraft
SKU
45200S3
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types L-Shaped, Stationary
Collection Maier
Features Chaise, Upholstered, Adjustable
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 117.00" |
| Overall Depth | 88.00" |
| Overall Height | 38.00" |
| Additional Dimensions | |
| Assembled sectional depth | 88.00" |
| Assembled sectional height | 38.00" |
| Assembled sectional width | 117.00" |
| Laf corner chaise depth | 87.00" |
| Laf corner chaise height | 38.00" |
| Laf corner chaise width | 35.50" |
| Raf full sofa sleeper depth | 36.00" |
| Raf full sofa sleeper height | 38.00" |
| Raf full sofa sleeper width | 80.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 45200S3 |
| Weight | |
| Weight | 263.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Loose |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days


