Looking for the perfect blend of decadent comfort and contemporary flair? Feast your eyes on this sensational 2-piece sectional. Tufted box cushioning and thick pillow top armrests brilliantly merge style and a sumptuous feel. Wonderfully plush to the touch, the sectional's granite gray fabric is the ultimate choice for a chic, trendy look.
Includes 2 pieces: left-arm facing corner chaise and right-arm facing sofa
"Left-arm" and "right-arm" describes the position of the arm when you face the piece
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more sectionals »
Accrington 2-Piece Sectional with Chaise
By Signature Design by Ashley
SKU
70509S1
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types L-Shaped, Stationary
Collection Accrington
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 124.00" |
| Overall Depth | 85.00" |
| Overall Height | 39.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 28.00" |
| Additional Dimensions | |
| Chaise seat depth | 69.00" |
| Chaise seat width | 21.00" |
| Left-arm facing corner chaise depth | 85.00" |
| Left-arm facing corner chaise height | 39.00" |
| Left-arm facing corner chaise width | 39.00" |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Right-arm facing sofa depth | 41.00" |
| Right-arm facing sofa height | 39.00" |
| Right-arm facing sofa width | 85.00" |
| Sofa seat width | 72.00" |
| Top of cushion to top of back | 18.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 70509S1 |
| Weight | |
| Weight | 246.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Loose |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days


