You could play it safe. Or you could choose to stand out in the crowd with this brilliantly styled 4-piece sectional with power. Ultra cool, ultra contemporary and ultra comfortable, this fashion-forward sectional sports a fabulous faux leather enhanced with contrasting stitching that's right on point. Rest assured, sumptuous pillow top armrests and sleek channel cushioning feel every bit as good as they look. Enlightened elements include a power control with USB plug-in and blue LED lighting along the cup holders to create a home theater experience worthy of A-listers.
Includes 4 pieces: 2 armless chairs, left-arm facing zero wall power recliner and wedge
Left-arm and "right-arm" describe the position of the arm when you face the piece
One-touch power control with adjustable positions
Zero wall design requires minimal space between wall and chair back
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Includes USB charging port in the power control
Polyester/polyurethane upholstery
Power cord included; UL Listed
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more sectionals »
Kincord 5-Piece Power Reclining Sectional
By Signature Design by Ashley
SKU
13104S6
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Kincord
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 109.00" |
| Overall Depth | 125.00" |
| Overall Height | 41.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 13104S6 |
| Weight | |
| Weight | 371.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Armless |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


