Fyne-Dyme Power Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
3660215
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
This power reclining sofa goes beyond basic comfort. It upgrades the everyday, turning your living room into an entertainment hub. Don’t want to leave your seat? Keep essentials in reach with assorted charging options, cup holders and storage arms. You can create an even cooler vibe for family movie nights and friendly gaming matches with LED lights. And your sleek style isn’t compromised—its diamond stitching and streamlined arms recall the aesthetics of luxury automobiles.
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Faux leather upholstery
Ambient blue LED lighting on base for a theater-style experience
Armrests with flip-top storage and cup holder
Drop-down table with LED reading lights, dual cup holders, electrical outlet, USB charging port and wireless charging
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Faux leather upholstery
Ambient blue LED lighting on base for a theater-style experience
Armrests with flip-top storage and cup holder
Drop-down table with LED reading lights, dual cup holders, electrical outlet, USB charging port and wireless charging
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Fyne-Dyme
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Cup Holders
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 85.00" |
| Overall Depth | 43.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 71.00" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Distance between recliner and wall | 5.00" |
| Footrest height | 18.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 87.00" |
| Package Depth | 32.00" |
| Package Height | 30.50" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3660215 |
| UPC | 024052872668 |
| Weight | |
| Weight | 316.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

