This product is no longer available.Shop more sofas »
Lavenhorne Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
6330789C
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Indulge your lust for comfort and love for contemporary design with this reclining sofa. Made for easy everyday living, it’s upholstered in a heavyweight padded faux leather and accented with contrast jumbo stitching for fashion-forward flair. Sleek track arms elevate the look with a touch of modern sensibility. A drop-down table with dual cup holders and USB ports completes the experience.
Material: Fabric
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Lavenhorne
Features Reclining, Cup Holders
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 87.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 70.00" |
| Fully reclined length | 69.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 18.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 86.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 41.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6330789C |
| UPC | 024052854756 |
| Weight | |
| Weight | 223.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Track |


