Tip-Off Power Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
6930515
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
Big, bold comfort. Game time and movie nights meet their match with this power reclining sofa. Made for ultimate indulgence, an extra-deep seat encourages you to sit back and bliss out. Customize the recliner and headrest to find your ideal viewing position with effortless one-touch controls. And with plush upholstery in a trendy hue, you won’t need to sacrifice style for cozy seating.
Dual-sided recliner; middle seat remains stationary
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
No Assembly Required
Dual-sided recliner; middle seat remains stationary
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
No Assembly Required
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Tip-Off
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 91.00" |
| Overall Depth | 42.00" |
| Overall Height | 45.00" |
| Seat Depth | 24.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 28.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 67.00" |
| Fully reclined length | 71.00" |
| Distance between recliner and wall | 5.00" |
| Footrest height | 18.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 92.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 6930515 |
| UPC | 024052880274 |
| Weight | |
| Weight | 256.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

