Generously scaled and richly versatile, this sofa exemplifies the best in timeless classic style. It's splendidly tailored with transitional roll arms, for a look that's traditional yet far from stuffy. Light, fresh and loaded with multi-textural interest, the sofa's soft chenille upholstery is pure pleasure for the senses. Accent pillows with soothing, neutral tones are a natural fit.
Corner-blocked frame
Attached back and reversible seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Accent pillows included
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery with slub linen weave
Exposed feet with faux wood finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more sofas »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Stationary
Collection Rilynn
Feature Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 98.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 27.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 77.00" |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 36.00" |
| Top of cushion to top of back | 20.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 99.00" |
| Package Depth | 41.00" |
| Package Height | 39.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3480938 |
| UPC | 024052843668 |
| Weight | |
| Weight | 153.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Rolled |
| Leg Style | Exposed |
Product Documents
Warranty
365 days


