This reclining power sofa makes it hip to be square. Brilliantly boxy profile and wide track arms infuse a highly contemporary look you don't often find in reclining furniture. Rest assured, the trendy charcoal-tone upholstery is sumptuously soft-and made all the more enticing with deep channel tufting for clean-lined flair. The one-touch power control even includes a USB port to keep devices charged while you unplug.
This product is no longer available.Shop more sofas »
Coombs Power Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
4530247
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Coombs
Features Reclining, USB Charging Port, Two Cushion, Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 84.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 63.00" |
| Seat Depth | 19.00" |
| Seat Height | 19.50" |
| Arm Height | 24.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 63.00" |
| Distance between recliner and wall | 4.00" |
| Footrest height | 21.38" |
| Fully reclined length | 66.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Fully reclined height | 35.00" |
| Cord length | 150.00" |
| Reclined footrest height | 22.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 84.00" |
| Package Depth | 32.25" |
| Package Height | 31.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 4530247 |
| Weight | |
| Weight | 213.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


