Don't you love when furniture feels as good as it looks? There's no doubt this sofa makes a trendsetting first impression. Textural chenille fabric elevates the look of your room with its handsome gray hue. Pewter-tone nailhead trim brings an element of shine. Prop up the fashionable throw pillows or curl up with them as you get comfortable. Oversized scale with deep seating will give you plenty of those "I fell asleep on the sofa" moments.
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
Pewter-tone nailhead trim
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
5 decorative pillows included
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery and pillows
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more sofas »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Stationary
Collection Locklin
Features Nailhead, Two Cushion
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 97.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 39.00" |
| Seat Depth | 23.00" |
| Seat Height | 21.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 77.00" |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 21.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 97.00" |
| Package Depth | 40.00" |
| Package Height | 39.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 9590438 |
| UPC | 024052519907 |
| Weight | |
| Weight | 151.00lbs |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Warranty
365 days


