The 300 Series, style 309, Smyrna, is a contemporary stand-alone sofa sleeper in three stylish sizes. The queen is a three over three configuration with a channel stitched back over border seat cushions, matching welt and a clean front rail. The modified half-moon arms are slightly flared. Contrasting throw pillows add interest while a five year mattress and mechanism warranty add dependabilty.
Smyrna Queen Sleeper
By England Furniture
SKU
309
Call for Current Event Pricing!
Material:
Add to wishlist
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Sleeper
Collection Smyrna
Features Upholstered, Fabric
Upholstery Customizable
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 81.00" |
| Overall Depth | 38.00" |
| Overall Height | 35.00" |
| Seat Width | 66.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 309 |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

