The Morrison Reclining Sofa is a family favorite that's designed for comfort and durability. It features a tufted back and chaise seats, plus amply padded arms to cradle you in comfort. Patented La-Z-Boy® technology allows the ultra-plush seats and backs to move together or independently for a wide range of reclining positions, with or without raising the legrests. Convenient latch releases on the outside arms allow you to easily adjust the left and right backs and legrests for personalized reclining comfort.
This product is no longer available.Shop more sofas »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Features Reclining, Rectangular, Upholstered
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 86.50" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 65.50" |
| Seat Depth | 21.50" |
| Seat Height | 20.50" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 440766 |
| Other Specifications | |
| Seat Cushion Count | Three |


