Truly putting high design into recline, this 3-piece sectional with genuine leather seating area proves that just because you're a recliner doesn't mean you have to look like one. Deceptively beautiful, its ultra clean-lined aesthetic is as cool and contemporary as they come. Low-profile back has a super swank look. When you need more support for your head and neck, the press of a button engages the Easy View™ power adjustable headrest, designed to let you lean back and still have a primo view of the TV. And how's this for attentive: a zero-gravity design that raises the ottoman height for better blood flow and indulgent pillow top seating for an added layer of comfort.
Includes 3 pieces: right-arm facing armless power recliner, left-arm facing armless power recliner and armless chair
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB plug-in
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
Pillow top seats
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Zero-gravity mechanism (raises the ottoman to 23" off the floor for improved blood flow)
Extended ottoman for enhanced comfort
Leather interior upholstery; vinyl/polyester exterior upholstery
Power cord included; UL Listed
Exposed feet with faux wood finish
Material: Leather Match
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more sofas »
Texline 4-Piece Power Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
U59603S2
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Texline
Feature Leather
Color Black/Gray
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 113.50" |
| Overall Depth | 42.50" |
| Overall Height | 32.25" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | U59603S2 |
| Weight | |
| Weight | 323.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Track |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Attached |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days


