Talk about fine lines and great curves. That's the beauty of this sofa chaise-made to suit your appreciation for clean, contemporary style. A striking flared frame, comfy pillow top armrests and an ultra-soft upholstery that holds up to everyday living complete this fashion statement. Versatile chaise has a reversible cushion and can be used on right or left arm side.
Corner-blocked frame
Loose seat and attached back and armrest cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Exposed feet with faux wood finish
Material: Fabric
Material: Microfiber
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more sofas »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Sofa Chaise, Stationary
Collection Darcy
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 89.00" |
| Overall Depth | 62.00" |
| Overall Height | 37.00" |
| Seat Depth | 44.00" |
| Seat Height | 21.50" |
| Arm Height | 31.50" |
| Additional Dimensions | |
| Chaise foundation depth | 22.44" |
| Chaise foundation height | 11.54" |
| Chaise foundation width | 28.50" |
| Distance between arms | 62.00" |
| Leg height | 3.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 18.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 89.00" |
| Package Depth | 62.00" |
| Package Height | 37.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 7500518 |
| UPC | 024052299960 |
| Weight | |
| Weight | 121.00lbs |
| Other Specifications | |
| Color Lightness | Normal |
| Leg Style | Exposed |
| Seat Type | Flat |
| Arm Style | Pillow Top |
Warranty
365 days


