This product is no longer available.Shop more sofas »
Larkinhurst Queen Sofa Sleeper
By Signature Design by Ashley
SKU
3190139
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Dramatically transform your living space with the rustic look of weathered leather you love-at a fraction of the cost. That's the beauty of this faux leather sofa sleeper. Washed in earthy Southwestern tones, with generous back and seating support and jumbo window-pane stitching-it envelops you in comfort and quality. Classic elements such as rolled arms and turned feet bring in just enough traditional touch, while an easy-glide pull-out queen mattress makes for modern convenience.
Corner-blocked frame
Tight back and loose seat cushions
Cushions with ultra-supportive, pocketed coils
2 decorative pillows included
Pillows with soft feather inserts; zippered access
Nailhead trim
Exposed feet with faux wood finish
Included bi-fold queen memory foam mattress sits atop a supportive steel frame
Memory foam provides better airflow for a cooler night's sleep
Memory foam encased in damask ticking
Assembly Required
Corner-blocked frame
Tight back and loose seat cushions
Cushions with ultra-supportive, pocketed coils
2 decorative pillows included
Pillows with soft feather inserts; zippered access
Nailhead trim
Exposed feet with faux wood finish
Included bi-fold queen memory foam mattress sits atop a supportive steel frame
Memory foam provides better airflow for a cooler night's sleep
Memory foam encased in damask ticking
Assembly Required
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Sleeper
Collection Larkinhurst
Bed Size Queen
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 89.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 38.00" |
| Seat Depth | 22.50" |
| Seat Height | 20.50" |
| Arm Height | 26.50" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 66.00" |
| Distance from end of sleeper to outside back | 89.00" |
| Distance of opened sleeper to arm | 50.00" |
| Leg height | 3.50" |
| Mattress size depth | 72.00" |
| Mattress size height | 4.25" |
| Mattress size width | 60.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Top of cushion to top of back | 18.00" |
| Top of sleeper mattress to floor | 16.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 89.00" |
| Package Depth | 39.00" |
| Package Height | 36.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3190139 |
| UPC | 024052200904 |
| Weight | |
| Weight | 204.00lbs |
| Other Specifications | |
| Arm Style | Rolled |
| Color Lightness | Dark |
| Seat Type | Flat |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Cushion Style | Loose |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days


