Inspired by high-end menswear, this full sofa sleeper is tailored to perfection and dressed to impress. Button-less tufting on the back cushions is richly subtle. Sleek, flared armrests enhance its clean-lined, simply striking profile. Pull-out full mattress accommodates overnight guests.
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
2 toss pillows included
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery and pillows
Exposed feet with faux wood finish
Included bi-fold full innerspring mattress sits atop a supportive metal frame
Material: Fabric
Assembly Required
This product is no longer available.Shop more sofas »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Sleeper
Collection Tibbee
Features Two Cushion, Button-Tufted
Bed Size Full
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 79.00" |
| Overall Depth | 37.00" |
| Overall Height | 37.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 62.00" |
| Distance from end of sleeper to outside back | 89.00" |
| Distance of opened sleeper to arm | 50.00" |
| Leg height | 3.50" |
| Mattress size depth | 72.00" |
| Mattress size height | 4.00" |
| Mattress size width | 52.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 34.00" |
| Top of cushion to top of back | 18.00" |
| Top of sleeper mattress to floor | 16.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 78.00" |
| Package Depth | 39.00" |
| Package Height | 37.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 9910136 |
| UPC | 024052343847 |
| Weight | |
| Weight | 165.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Color Lightness | Normal |
| Seat Type | Flat |
| Seat Cushion Style | Loose |
| Leg Style | Exposed |
Warranty
365 days


