Every day is a good day with this reclining sofa around. Take a load off and forget your worries as you ease back into the luxurious feel of suede-like fabric. Faux leather covers the outside parts for an elevated look. Need more comfort and support for your body? Cue the deep seating and tall back. Contrast jumbo stitching adds an element of style to the cushions.
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
Pull tab reclining motion
Dual-sided recliner, middle seat remains stationary
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester/polyurethane interior upholstery; vinyl/polyester/polyurethane exterior upholstery
Material: Fabric
This product is no longer available.Shop more sofas »
Product Information
Description
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Manual Reclining
Collection Earhart
Feature Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 93.00" |
| Overall Depth | 41.00" |
| Overall Height | 42.00" |
| Seat Width | 66.00" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 26.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 19.00" |
| Fully reclined height | 33.00" |
| Fully reclined length | 70.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Reclined footrest height | 21.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 93.00" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 33.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 2910288 |
| UPC | 024052515886 |
| Weight | |
| Weight | 210.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Type | Flat |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


