This product is no longer available.Shop more sofas »
Clonmel Power Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
3650547
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
Large-scale comfort is yours with this 2-seat reclining power sofa. With supremely padded back, seat and arm cushions, it's the hero for ultimate relaxation. Microfiber upholstery is welcoming, soft and luxuriously covers the extra-wide seats. Recline the back and kick up your feet to bolster your comfort level even more.
Polyester microfiber upholstery
Dual-sided recliner
Corner-blocked frame with metal reinforced seats
Attached backs and seat cushions
One-touch power controls with adjustable positions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Polyester microfiber upholstery
Dual-sided recliner
Corner-blocked frame with metal reinforced seats
Attached backs and seat cushions
One-touch power controls with adjustable positions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Power cord included; UL Listed
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Clonmel
Features Reclining, Power Reclining
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 93.00" |
| Overall Depth | 39.00" |
| Overall Height | 40.00" |
| Seat Width | 67.00" |
| Seat Depth | 20.00" |
| Seat Height | 19.00" |
| Arm Height | 25.00" |
| Additional Dimensions | |
| Distance between arms | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 3.00" |
| Footrest height | 21.00" |
| Fully reclined length | 68.00" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32.00" |
| Fully reclined height | 33.00" |
| Reclined footrest height | 21.50" |
| Cord length | 140.00" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 90.38" |
| Package Depth | 34.00" |
| Package Height | 30.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3650547 |
| UPC | 024052522884 |
| Weight | |
| Weight | 180.00lbs |
| Other Specifications | |
| Seat Type | Flat |
Warranty
365 days


