This product is no longer available.Shop more sofas »
Party Time Power Reclining Sofa
By Signature Design by Ashley
SKU
3700415
Call for Current Event Pricing!
Product Information
Description
This power reclining sofa takes its cue from luxury automobiles with lattice and crosshatch stitching, for a richly tailored aesthetic that gives you plenty of reasons to celebrate. Sumptuously padded cushions and crisp white faux leather upholstery add to the indulgence. When it's time to rev up the action, the dual reclining bucket seats (middle seat stays stationary), Easy View™ power adjustable headrests, LED accent lighting and center seat that folds down into a table keep you in the driver's seat.
Dual-sided recliner
Polyester/polyurethane upholstery
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and USB plug-in
LED lighted cup holders; flip up padded armrests with hidden storage
Drop down table with 2 cup holders and a handy docking station for charging electronics
Flip up LED light (under center seat headrest)
Movie theater style base rail LED lighting
Power cord included; UL Listed
Extended ottoman for enhanced comfort
Material: Fabric
Dual-sided recliner
Polyester/polyurethane upholstery
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached back and seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and USB plug-in
LED lighted cup holders; flip up padded armrests with hidden storage
Drop down table with 2 cup holders and a handy docking station for charging electronics
Flip up LED light (under center seat headrest)
Movie theater style base rail LED lighting
Power cord included; UL Listed
Extended ottoman for enhanced comfort
Material: Fabric
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Type Power Reclining
Collection Party Time
Features Reclining, Power Reclining, Cup Holders
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 86.00" |
| Overall Depth | 38.00" |
| Overall Height | 43.00" |
| Seat Width | 23.75" |
| Seat Depth | 21.00" |
| Seat Height | 20.00" |
| Arm Height | 25.25" |
| Additional Dimensions | |
| Opening (2) width | 4.75" |
| Opening (2) height | 8.50" |
| Opening (2) depth | 14.50" |
| Reclined footrest height | 20.00" |
| Fully reclined height | 33.50" |
| Fully reclined length | 67.00" |
| Distance between recliner and wall | 8.50" |
| Package Dimensions | |
| Package Width | 86.00" |
| Package Depth | 35.00" |
| Package Height | 31.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 3700415 |
| UPC | 024052688566 |
| Weight | |
| Weight | 277.00lbs |
| Other Specifications | |
| Back Cushion Style | Attached |
| Seat Type | Scoop / Bucket |
| Seat Cushion Style | Attached |
Warranty
365 days


