Easton PowerRecline La-Z-Time® Full Reclining Loveseat w/ Console and Power Headrest
By La-Z-Boy Furniture
SKU
49U702
Call for Current Event Pricing!
Add to wishlist
Product Information
Description
Enjoy all the style and comfort of our Easton loveseat with an added middle console, complete with hidden flip-top storage and two handy cup holders. The perfect lounging spot, Easton features ultra-plush seats with chaise legrests plus dual-sided push button recline and power-tilt headrests. Powered backs and legrests move together, while independently adjustable power-tilt headrests cradle your head and neck for the ultimate reclining experience. Keep your favorite devices charged up while you're winding down with convenient built-in USB ports. Upgrade to our Go Cordless battery pack to operate the power features anywhere in a room with no need for an electrical outlet. Love to lounge? Welcome to your new happy place.
Please note that the finish or fabric of this product in-store may be different than the photo currently pictured. Please contact us to confirm product pricing, availability, finish and fabric colors and promotional dates.
Types Manual Reclining, Power Reclining
Collection Easton
Features Reclining, Power Reclining, Storage, Console, Two Cushion, Upholstered, Power Headrest
Dimensions
| Overall Dimensions | |
| Overall Width | 78.00" |
| Overall Depth | 40.00" |
| Overall Height | 41.00" |
| Seat Width | 60.50" |
| Seat Depth | 22.00" |
| Seat Height | 20.00" |
Specifications
| SKU & Model | |
| SKU | 49U702 |
| Other Specifications | |
| Seat Cushion Count | Two |
Request More Information
Looking for more information? Simply fill out the form below and we will get back with you within 48 hours.

Add to wishlist

